Vinterferie i FLAGERMUSLAND

Oplev de fascinerende dyr under jorden i Thingbæk Kalkminer

Børnene holder vinterferie i ugerne 7 eller 8, og derfor har vi naturligvis åbent i begge uger. I år sætter vi ekstra fokus på vores yndlingsdyr – flagermusene.

Vi tilbyder hele 9 guidede ture i minegangene, hvor de fascinerende flyvende pattedyr lige nu sover vintersøvn. På turene kommer man tæt på flagermusene sammen med en guide, der kender dyrenes skjulesteder. Det er en sjælden mulighed for at opleve forskellige flagermusarter i deres vinterhi, og få indblik i en ellers skjult verden.

Nøj, det' for børn

 • Flagermusguiden har særligt fokus på at give modige børn og deres voksne en sjov og lærerig oplevelse

• Børnene får et diplom som bevis på deres  evne som flagermus-tællere

• Børnene kan låne flagermuskapper

• Flagermus-slik til alle børn
(så længe lager haves)

• Mulighed for at købe flagermus-kage
 

Vinterferie er mere end guidede ture

Vi holder åbent i minerne og vores udstillingsbygninger alle dage i uge 7 og 8 fra kl. 10 til 17. Du kan købe billet i døren og gå på opdagelse på egen hånd. Minerne er oplyst, men en god lommelygte gør det lettere at spotte de over 600 flagermus, som hænger og sover i loftet, på vægge og i sprækker. Du kan som altid fordybe dig i vores udstillinger om KALK, KILDER, KUNST og KOLD KRIG.